W najnowszej książce Gill Paul – Rywalki, poznajemy losy Marii Callas – słynnej greckiej sopranistki i Jacqueline Kennedy, pierwszej damy Białego Domu, żony prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego.
Autorka w tej wciągającej, romantycznej powieści opisuje życie dwóch złożonych kobiet, przedstawiając nie tylko ich talenty, ale też liczne wady – kompleksy Marii na punkcie figury czy zakupoholizm Jackie.
Z pozoru dwie różne kobiety łączy bardzo dużo: miłość, zdrada, pożądanie, blichtr, sława, przepych, bogactwo, ogromny żal i rozpacz, samotność, silna potrzeba posiadania dziecka.
Opisane w przeplatających się rozdziałach losy kobiet w pewnym momencie zaczynają się ze sobą wiązać. Łączy je On – Aristotelis Onasis, biznesmen, playboy, jeden z najbogatszych ludzi swoich czasów.
Akcja toczy się od lat 50-tych do lat 70-tych XX wieku.
Trójkąt miłosny między Marią, Jackie i Arim istniał naprawdę. Pisarka napisała na swojej stronie:
“Nie twierdzę, że udało mi się uchwycić „prawdziwe kobiety”. Namalowałam obraz, który wydaje mi się wiarygodny i sympatyczny, ale nie znałam ich osobiście. Wszystkie dialogi i większość scen są zmyślone, a ja założyłam, że wymyślam myśli i uczucia Jackie i Marii, ponieważ narracja jest trzecioosobowa.”
Uwielbiam fabularyzowane biografie. Ożywiają prawdziwe postacie i zawsze skłaniają mnie by dowiedzieć się więcej faktów historycznych o opisywanych osobach.
Przyznam, że przed przeczytaniem książki nie znałam wielu faktów z życia bohaterów. Pamiętałam co nieco z informacji przeczytanych w latach 90-tych z kolorowych, plotkarskich czasopism: wiedziałam o postrzeleniu JFK ale nie wiedziałam, że Jackie była przy tym i jechała limuzyną trzymając na swoich kolanach postrzeloną głowę męża z mózgiem na wierzchu. Nie wiedziałam także, że Callas i Onasis byli parą. Kiedy zaczęłam czytać, coraz bardziej zatapiałam się w nakreśloną przez autorkę opowieść i kibicowałam jej bohaterom.
Moje serce skradła Maria i rozdziały o niej czytałam z większym zainteresowaniem. Jackie natomiast została przedstawiona jako elegantka dbająca o nieposzlakowaną opinię a jej związek z Arim wyglądał jak transakcja biznesowa.
Żałuję, że powieść nie została wydana w Polsce pod oryginalnym tytułem “Jackie & Maria”. Kiedy opowiadałam o niej mylnie brano ją za książkę Kiery Cass o tym samym tytule.
Podsumowując książka była niezwykle wciągająca a czytanie jej sprawiło mi niemałą przyjemność.
Moja ocena 9/10 + ulubione