Przejdź do treści

Paulina Mitoraj

Wonderful by Paulina Mitoraj

Split zimą

Chorwacja jest jedną z najpopularniejszych zagranicznych wakacyjnych destynacji wśród polskich turystów. 

Ja jednak zdecydowałam się odwiedzić ją zimą a dokładniej na początku lutego 2020. Był to doskonały wybór na zimowy city break nad morzem. 

Split jest drugim co do wielkości mieszkańców miastem Chorwacji, zaraz po stolicy – Zagrzebiu. Zachwycił mnie słońcem, niebieskim lazurem morza i nieba, smakiem i zapachem słodkich mandarynek. Temperatura wahała się między 10 a 15 stopni celsjusza.
Miasto o tej porze roku było bardzo spokojne, wręcz sprawiało wrażenie wymarłego. Wiele kawiarni i restauracji było zamkniętych poza sezonem. Dla mnie był to jednak dodatkowy plus. Wygrzewałam się siedząc na ławce przy porcie, spacerowałam po plaży, wieczorami przechadzałam się oświetlonym wybrzeżem. Jak większość lokalsów w kawiarni piłam kawę przy stoliku na zewnątrz. 

Chorwacja Split zimą

Co warto zobaczyć?

Promenada i port Riva

Chorwacja Split zimą

Split to miasto portowe z rozległą, nastrojową promenadą. W mieście znajduje się duży port pasażerski z majestatycznymi liniowcami.

Stare miasto

Chorwacja Split zimą

Ciekawostką jest, że całe stare miasto to ruiny ogromnego, 1700 letniego, pałacu cesarza Dioklecjana a dzisiejsze uliczki są tak naprawdę jego korytarzami. Mury budowli wyznaczają dziś obręb starówki. Do pałacu można  wejść przez cztery bramy: Złotą, Srebrną, Brązową i Żelazną, nazwane od metali, z których wykonano ich zdobienia, które nie zostały zachowane do dziś.
W 1979 roku pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najlepiej zachowanych rzymskich zabytków na świecie.
  Starówka mieści w sobie atrakcje takie jak:
Katedra Świętego Dujama: najważniejszy punkt Splitu z charakterystyczną dzwonnicą. Zbudowana na miejscu cesarskiego mauzoleum.
Perystyl: Centralny plac w Pałacu Dioklecjana.
Westybul: Foyer dawnych komnat cesarskich, gdzie dziś dają koncerty miejscowi artyści.
Podrumi: pałacowe podziemia
Świątynia Jowisza

Targ warzywny i park Strossmayera

Po zwiedzeniu starego miasta warto wybrać się na targ (nigdy w życiu nie jadłam pyszniejszych mandarynek!) a następnie odpocząć w położonym nieopodal parku imienia Josipa Jurja Strossmayera. 

Splickie Bacvice 

Chorwacja Split zimą

Ta piaszczysta plaża niedaleko centrum miasta jest zarówno kąpieliskiem jak i popularnym miejscem spotkań mieszkańców Splitu.

Park Marjan

To doskonałe miejsce na jogging, długi spacer a nawet na całodzienną wycieczkę. Położony na zboczu wzgórza Marjan o wysokości 178 metrów, na szczycie znajduje się taras widokowy.
Park porośnięty jest bujną roślinnością, przecinany wieloma ścieżkami spacerowymi. W parku znajdziemy wiele prawosławnych kapliczek, ogród botaniczny (zwiedzanie jest bezpłatne), mini zoo (wstęp płatny), plac zabaw dla dzieci, oraz wspomniany wcześniej taras z widokiem na cztery strony świata. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *